Три роки втрачено для зростання


Можна припустити, що початок 20-х років цього століття стане аналогом Великої депресії минулого століття. Гостра фаза кризи тридцятих років ХХ століття тривала близько чотирьох років. Цього разу світова економіка може відходити від наслідків коронавірусу від 3 до 5 років. Хоча є оптимісти, які сподіваються, що криза завершиться набагато раніше.

Об этом сообщает База компромата

Прогнози на затягування поясів

Минулого тижня з досить невтішним прогнозом щодо тривалості нинішньої кризи виступила директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва. Вона заявила, що світовій економіці знадобиться три роки, щоб відновитися після пандемії COVID-19. На її думку, світова економіка вийде на докризовий рівень 2023 року.

- Найбільший шок уже минув, — зазначила К. Георгієва. За її словами, у березні 170 країн показали економічне падіння.

Глава МВФ прогнозує, що світова економіка буде скорочуватися й далі, а відсоток падіння буде вищий, ніж нинішня оцінка МВФ 3% від світового ВВП 2020 року. Тобто, від квітня, коли вийшов минулий звіт фонду, ситуація ще погіршилася. У квітні МВФ прогнозував спад на 3%, а взимку взагалі чекав зростання на 3,3%. Зимовий прогноз не брав до уваги фактор вірусу, а квітневий припускав, що коронавірус вдасться зупинити у першій половині 2020 року.

Навіть якщо світова економіка впаде лише на 3%, це стане найбільшим за останні кілька десятків років. Для порівняння: 2009 року під час світової фінансової кризи ВВП світу впав на 0,1%. Тому зараз Георгієва закликає уряди країн затягнути пояси і «розумно витрачати». За її словами, ця криза може стати найбільшою з часів Великої депресії 1930-х років.

Заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован каже, що 2021 року світова економіка не відновиться. Сукупні втрати світового ВВП за 2020-2021 роки від пандемії можуть скласти близько 9 трлн доларів. Ефект кризи буде відчуватися до 2025 року. І це все — у базовому сценарії. Отже, ситуація може бути і гіршою.

Схожі негативні прогнози звучать і від інших експертів. За прогнозами Європейського центробанку, економіці єврозони може знадобитися три роки на повне відновлення після «безпрецедентного і важкого шоку», викликаного пандемією коронавірусної інфекції COVID-19.

За словами головного економіста ЄЦБ Філіпа Лейна, є досить реальним найжорсткіший сценарій ЄЦБ, що передбачає спад економіки 2020 року на 12% і повернення ВВП до рівнів кінця 2019 року відбудеться не раніше 2023 року. Те саме передбачає і середній сценарій ЄЦБ, згідно з яким падіння ВВП єврозони цього року складе 8%. Лише у разі м’якого сценарію (зниження ВВП на 5%) економіка єврозони може цілком відновитися до середини 2021 року.

- Масштаб і тривалість кризи, викликаної пандемією коронавірусу, буде залежати від того, як довго збережуться локдауни, яким чином вони вплинуть на різні сектори економіки, а також від того, з якою швидкістю відбуватиметься нормалізація економічної активності, — вважає Лейн.

Оптимістичні сценарії

Не всі аналітики налаштовані так песимістично. Наприклад, фахівці інвестбанків сподіваються на швидке відновлення економіки, а для фінансових ринків, які служать випереджаючим індикатором, на їхню думку, найгірше залишилося позаду.

- По кварталах буде V-подібне відновлення. Після того як значна частина ділової активності була припинена, її відновлення дасть сильні показники зростання через низьку базу, — каже головний стратег світового фондового ринку «Goldman Sachs» Пітер Оппенгеймер.

У США і постраждалих від коронавірусу країнах Європи зростання числа заражених сповільнюється, і це надає інвесторам впевненості, а швидка допомога центробанків запобігла наростанню проблем у фінансовому секторі. За його словами, у найближчі місяць-півтора ще можуть спостерігатися коливання на фондових ринках, але з другого півріччя банкіри очікують гарного відновлення економіки.

За прогнозами експертів-економістів, економіка Україна зможе вийти на рівень 2019 року лише наприкінці 2022 року

Згодні з цією думкою і аналітики «Morgan Stanley». Вони припускають, що стрімке падіння зміниться таким же стрімким зростанням після закінчення епідемії. Їхні прогнози кажуть, що другий квартал буде гірший для американської та світової економіки. Нинішній спад – один з найшвидших в економічній історії. Незважаючи на це, аналітики очікують, що відновлення до докризових рівнів займе приблизно вдвічі менше часу і завершиться у IV кварталі 2021 року.

У нас гірше, ніж прогнозує НБУ

Україна поки що тільки входить у глобальну кризу. За підсумками першого кварталу, реальний ВВП (без урахування інфляції) впав на 1,5% порівняно з першим кварталом 2019 року. Згідно з даними Держстату, порівняно з попереднім кварталом скорочення ВВП склало 0,8%. Це виявилося гірше, ніж очікувала влада. Нагадаємо, що в кінці квітня НБУ оцінював падіння ВВП України у першому кварталі 0,5%, а Мінекономіки у своєму прогнозі від 12 травня — 1,2%.

Надалі Нацбанк прогнозує прискорення спаду в другому кварталі до 11,3%. Згідно з очікуваннями НБУ, в третьому кварталі цього року падіння економіки сповільниться до 5,3%, а у четвертому — до 2,3%, у результаті чого загалом за рік ВВП скоротиться на 5%. Уряд очікує падіння економіки України цього року на 4,8%. А ось незалежні експерти не такі оптимістичні. Згідно з їхніми оцінками, падіння буде більш істотним.

- Ми погіршили сподівання динаміки і реального, і номінального ВВП України 2020 року, — кажуть експерти «Capital Times». — За нашими оцінками, реальний ВВП країни впаде на 7%, а номінальний ВВП знизиться вперше в історії України за підсумками року на 5%. Цей факт негативно відобразиться на доходах бюджету, сприяючи розширенню бюджетного дефіциту до 8% від ВВП.

За їхніми прогнозами, доларовий ВВП скоротиться на $20 млрд до рівня 2018 року.

- Одночасно ми поліпшили прогноз по інфляції до 9,8%, а також за валютними резервами НБУ і валютним курсом гривні — середньорічний курс складе 28 грн/дол., — пояснили у компанії. — Поліпшення обумовлено зниженням цін на енергоносії, скороченням імпорту, в тому числі на зовнішній туризм, і збереженням помірно жорсткої монетарної політики.

Як кажуть експерти, головні ризики для прогнозу залежать від трьох чинників:

  • повторні спалахи коронавірусу, які будуть призводити до посилення карантинних заходів;
  • серйозне погіршення ситуації у світовій економіці;
  • відмова від співпраці з МВФ.

Загалом, за їхніми прогнозами, Україна зможе вийти на рівень 2019 року лише у кінці 2022-го. По суті, для економіки буде втрачено близько трьох років.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ


Джерело статті: “https://pogliad.ua/news/ukraine/tri-roki-vtracheno-dlya-zrostannya-390245”

Новости
Теги