Свято, коли дарують щастя. Найцікавіше про традиції Китайського нового року - Подробиці

Китайці називають Новий рік Святом весни — Чунь цзе, і для них воно головне у році. Та щоразу вони відзначають його у різні дати — буває, у січні, буває, у лютому.


— Східна традиція підпорядковується не григоріанському календарю, а місячному. Новий рік у Китаї настає під час другого молодика після зимового сонцестояння, — пояснює "Експресу" Наталія Руда, керівниця Китайського культурного центру, завідувачка кафедри східних мов ХНПУ імені Г. С. Сковороди. — Цьогоріч це станеться 25 січня.


— Господарем року буде Щур. У нас цю тварину, м’яко кажучи, недолюблюють. А за що шанують на Сході?


— Щур вважається першою твариною у списку східних знаків. Саме він відкриває 12-річний цикл китайського календаря. Щурів шанують за мудрість, кмітливість, винахідливість, допитливість, розвинуту інтуїцію. Ця тварина асоціюється з житлом, отож є символом хазяйновитості, домашнього затишку.


Щурів шанують за мудрість, кмітливість, винахідливість, допитливість, розвинуту інтуїцію.Рік білого металевого Щура вважають вдалим для того, щоб приймати рішення і досягати задуманого. Метал — це своєрідна броня, яка відведе небезпеку. А білий — колір чесності й справедливості.


— Як зустрічають Новий рік за китайською традицією?


— Має бути якомога більше червоного кольору. Червоний — колір щастя. Крім того, червоного боїться Нянь — міфічне чудовисько з рогами на голові. Червоні ліхтарі, червоні двері, парні червоні стрічки з побажаннями, що висять обабіч дверей, а також грім барабанів чи перестук бамбукових палиць відганяють Няня. Ось чому святкування китайського Нового року завжди проходить дуже гамірно, яскраво, скрізь горять вогні. Також цього дня не можна лихословити і бажати людям зла — це може принести біду у ваш дім. Цієї ночі не заведено спати — належить “оберігати рік”.


— Які традиційні страви споживають?


— Пельмені спеціальної, ніби місячної форми (вони схожі на стародавні зливки золота чи срібла та символізують багатство), куди вкладають різноманітні побажання. Ця страва — символ достатку на весь рік. Їдять також рибу, куряче м’ясо, сир тофу.


У перші п’ять днів нового року люди навідують одне одного, зустрічаються з родичами, друзями. Далі — гучні гуляння та ярмарки. На 15-й (завершальний) день китайського нового року, який припадає на повню, відбувається фестиваль ліхтарів — уночі влаштовують процесію із запаленими ліхтарями, після чого запускають їх у небо.


Аби привабити удачу, китайці радять позбутися старих і непотрібних речей, повернути всі борги та обов’язково задумати бажання. До слова, одне одному прийнято дарувати ієрогліф “щастя”, який вішають догори ногами. Бо слова “прийти” і “перевертати” у китайській мові звучать однаково. Тож, коли господареві кажуть: “У вас щастя перевернулося”, — це означає “До вас щастя прийшло”.


Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.


Читайте також текст про ключові нюанси традиції освячення осель


Джерело статті: “https://expres.online/podrobitsi/svyato-koli-daruyut-shchastya-naytsikavishe-pro-traditsii-kitayskogo-novogo-roku”

Новости
Теги