Новий кошторис на старих «дріжджах»

Новий кошторис на старих «дріжджах»

Кабмін встиг у встановлений Конституцією строк підготувати проект державного бюджету на 2020 рік. 15 вересня документ був поданий до Верховної Ради. В уряді не приховували, що головний кошторис країни базується на макропрогнозі, ухваленому Кабміном Гройсмана. Тому цей варіант не буде ані бюджетом розвитку, ані бюджетом економічного прориву — він є бюджетом попередників.

Об этом сообщает http://smiua.net

Зверстаний за калькою минулого уряду проект держбюджету навряд чи можна назвати соціальним: документом не передбачено обіцяного новою командою значного підвищення зарплат і пенсій.

За словами експерта з питань соціальної політики Андрія Павловського, попри заяви прем’єра Гончарука про те, що на встановлений державою прожитковий мінімум вижити неможливо, в проекті держбюджету цей показник, який повністю співпадає із розміром мінімальної пенсії, є вдвічі меншим за фактичний.

«У 2020 році прожитковий мінімум на одну особу встановлюється з 1 січня у розмірі 2027 гривень, проте в статті 7 законопроекту уряд сам же визнає, що у 2020-му розмір фактичного прожиткового мінімуму має бути не меншим за 4251 гривню! При цьому урядовці радісно повідомляють, що мінімальна зарплата з наступного року становитиме 4723₴ Для порівняння: уряд Польщі планує мінімальну платню на 2020 рік на рівні 3 тис. злотих, це близько 21 тис.₴ Чомусь наші очільники вирішили, що найдешевша робоча сила в Європі — то є велика конкурентна перевага України. З 1 січня 2020 року мінімальна пенсія встановлюється в розмірі 1638 грн, проте фактичний прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у цінах липня 2019 року вже був майже вдвічі більшим», — констатує він.

Не враховано у головному кошторисі країни й підвищення зарплат вчителям з 1 січня 2020 року через те, що замість необхідних на це 15 млрд гривень наразі виділяють лише 7 млрд. А ось про себе, кохану, влада не забула. У проекті держбюджету-2020 пропонується збільшити видатки на президента та його Офіс на 39 млн₴ А на лікарню «Феофанія», яка радо обслуговує чиновників та депутатів, за окремою статтею виділяють 806 млн₴ Подбали в проекті кошторису і про утримання коштом платників податків держрезиденцій на кшталт «Залісся» — на них також передбачено 80 млн₴

Фінансовий експерт Олексій Кущ у коментарі «ВВ» констатував, що презентований урядом документ є типовим кошторисом, складеним під кредиторів.

«Основна задача Мінфіну — забезпечити безперебійну виплату боргів. Інші завдання другорядні. Більше 400 млрд грн йде на погашення заборгованості по зовнішнім і внутрішнім боргам, у планах по запозиченню — близько 380 млрд₴ Тобто ми знову будемо позичати, щоб віддавати попередні борги», — пояснив експерт.

За його словами, від посади міністра фінансів залежить проведення економічної й фінансової політики країни.

«Тому не варто дивуватися, що в проекті держбюджету доволі млявий соціальний блок із підвищенням мінімальної зарплатні всього на 550 грн й взагалі мізерним (на 74 грн) підвищенням мінімальної пенсії на тлі збільшення пенсій екс-прокурорам та екс-суддям на 740₴ Їх вирішили не ображати», — додав експерт.

На його переконання, головне, чого немає в проекті держбюджету, — це реального зростання економіки.

«Ті країни, які демонструють більшменш високі темпи економічного зростання, вкладаються в людський капітал, відповідно інвестуючи в освіту, науку, медицину тощо. Але на практиці ми бачимо, що на фундаментальну науку виділяється 10 млрд грн, на університетську — 800 млн₴ Це гроші на рівні наукового бюджету середньостатистичної європейської фармкомпанії. До речі, в Європі стандарт відрахувань із держбюджету на науку складає 2,5% ВВП. Навіть наші сусіди РФ та Білорусь виділяють на наукові дослідження та інновації близько 1,5% ВВП. А в нас всього 10 млрд₴.. Це свідчить про те, що інвестиції в людський капітал будуть на мізерному рівні, відповідно, трудова міграція не припиниться. Тому ми й надалі будемо прозябати із сировинною моделлю економіки», — констатував він.

Своєю чергою економічний експерт Віктор Скаршевський у коментарі «ВВ» завважив, що у підготовленому до другого читання тексті проекту держбюджету-2020 кардинальних змін не буде. Але деякі обіцянки Зеленського й Гончарука будуть враховані.

Наприклад, символічне збільшення прожиткового мінімуму трохи більше ніж на індекс інфляції. Також у фінальний текст, найвірогідніше, потраплять доходи від легалізації видобутку бурштину та грального бізнесу, які в оприлюдненій версії жодним чином не заявлені.

«Ймовірно, будуть відкориговані плани з приватизації, які зараз зафіксовані на рівні 5 млрд₴ З’являться до другого читання й мають доповнити статтю доходів і наслідки оголошеної війни із сірим імпортом та контрабандою. В нинішньому тексті передбачено зростання імпорту на 8%, а доходи від митниці мають збільшитися на 6,5%. Але якщо доходи від митниці відстають від темпів зростання імпорту, на боротьбу із контрабандою це не надто схоже. До другого читання буде також переглянутий показник темпів зростання ВВП із 3,3% до 5%. Може змінитися й курс долара. Попри зафіксовані в бюджетній резолюції 28,2 грн за долар на початку року й наприкінці 2020-го на рівні 29,4 грн, імовірно, «зелений» закріплять на рівні 27,2₴ Збільшення показника зростання ВВП дасть додатково близько 15 млрд грн до доходів держбюджету, а укріплення курсу гривні — мінус 15 млрд грн через те, що близько 40% держбюджету залежить від курсу долара. Кінець кінцем у балансі ми отримаємо той самий показник на рівні 1 трлн 079 млрд грн доходів держбюджету на наступний рік. Тому попри політичні заяви показники держбюджету у фінальному варіанті проекту, навіть за умов врахування всіх новацій від команди президента, зміняться незначною мірою», — пояснив він «ВВ».

Олена CАФОНОВА

Вечірні ВістіДжерело статті: “http://gazetavv.com/news/economy/1569209965-noviy-koshtoris-na-starih-drizhdzhah-.html”

Новости
Теги
pocketbook abbyy Худший ректор Яков Силин довел УрГЭУ до банкротства МиСиС Алевтина Черникова спутала должность ректора и «мамки» борделя молодіжна столиця України Игорь Головань Черкасская область Лебедцов Борис МАФы Культенко Артем Солодкий Роман Галаган Галина Вельбовец Александр Шевченко Игорь Культенко Валерий урожай 2019 Минфин РК Сергей Собянин назначил Анастасию Ракову главной по грабежу Как семья Маркаровой связана с распродажей банковских активов Как стать партнером Юрия Моши и помогать людям переехать в Америку? «Распильный» ход Владимира Токарева? Кредитный обманщик и аферист Дмитрий Харитин – стукач полиции Солтүстік Қазақстан облысы Свободовская тушка Юрий Бублик: националист-перебежчик Нардеп Тарас Пастух заработал миллионы на фейковых фото из АТО Апостол Михаил всех рейдеров и сепаратистов в Украине Михаил Лабутин Всемирные пляжные игры Свободівський корупціонер та бурштиновий магнат Дмитро Кащук Азиатское вредневековье. Кенеса Ракишева четвертовали за позор семье Тасмагамбетова